مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید مهدی
نام خانوادگی:واصلی
نخصص ها:فقه و اصول

زندگی نامه

بنده سید مهدی فرزند مرحوم حاج سید ابوالقاسم فرزند مرحوم حاج سید علی واعظ قزوینی به سال 1375 هجری قمری برابر 1334 شمسی در خانواده ای علمی مذهبی در کربلای معلا متولد شدم. پدرم از خطبای محترم کربلا به شمار می رفت و مادرم صبیه مرحوم حاج سید کاظم طبسی حائری از علماء و خطبای کربلا بود. پس از گذراندن دوره دبستان در مدرسه ایرانیان مقیم کربلا (که هر دو زبان فارسی و عربی تدریس می شد) از سیزده سالگی به حوزه علمیه کربلا پیوستم و از محضر اساتید گرانقدری همچون: «شیخ جعفر رشتی»، «شهید شیخ عبدالرضا صافی» و «دائی معظم حاج سید محمد رضا طبسی حائری»؛ مقدمات علوم ادبی، فقه، منطق، تفسیر، کلام و اخلاق را فرا گرفتم.
در سال 1391 ق، بر اثر طغیان حزب بعث عراق علیه شیعیان و از هم پاشیدن حوزه های علمیه آن دیار، همراه مرحوم پدرم و سایر افراد خاندان به ایران هجرت نمودم و در قزوین ساکن شدم. در حوزه علمیه قزوین از محضر اساتید معظم: «حاج سید جواد علوی»، «حاج شیخ محمود شریعت مهدوی»، «حاج میرزا رحیم سامت»، «حاج سید عباس ابوترابی» و «حاج شیخ محمد مظفری» (قدس سرهم)، درس های سطح و خارج را فرا گرفتم.
در کنار تحصیل، به تدریس و اقامه جماعت و سخنرانی های مذهبی و تالیف برخی آثار و اهتمام به تاسیس صندوق قرض الحسنه پرداختم. سپس در سال 1401 قمری برابر 1362 شمسی به حوزه علمیه قم پیوستم و از محضر آیات عظام: «حاج شیخ مرتضی حائری یزدی»، «حاج شیخ حسین وحید خراسانی»، «حاج سید محمد روحانی» و «حاج سید محمد علی موحد ابطحی» در فقه و اصول و رجال بهره ها بردم. هم اکنون به تالیف و تدریس اشتغال دارم و در اوقات تعطیل در قم و بعضی از شهرها به سخنرانی های مذهبی می پردازم.